Mitu liitrit vett peaksite jooma?

Inimesed ja kõik teised elavad inimesed vajavad ellujäämiseks vett. Kuigi teil võib olla võimalus toitu ilma toita mõne nädala jooksul, elaksite ainult ühe päeva jooksul ilma veeta. Mitu litrit vett, mida peaksite iga päev jooma, sõltub teie suurusest, kehalise aktiivsuse mahust ja ilmastikust, selgitab MedlinePlus, riiklike tervishoiuinstituuti avaldatud veebisait.

Vee olulised rollid

Iowa Riikliku Ülikooli andmetel pärineb umbes 60-65 protsenti oma kehamassist. Vesi loob keskkonna, mis võimaldab ainevahetusprotsesse. Kõik teie keha rakud eksisteerivad veekeskkonnas, kusjuures igas rakus on rakkude sees ja väljaspool, kus on toitaineid ja pritsitakse jäätmeid. Vesi reguleerib teie kehatemperatuuri ja moodustab määrdeaine, mis kaitseb selliseid struktuure nagu silmad ja seljaaju šokist. Töötades koos naatriumi ja kaaliumi elektrolüütidega, kontrollib vesi teie verd, mis määrab vererõhu.

Igapäevane soovitus

Kõige olulisem asi, mida meeles pidada vee kohta, on see, et tarbitav kogus peab tasakaalustama kaotatud koguse. See tähendab, et teie minimaalne igapäevane nõue võib soovitatud tarbimisest erineda, sest teie toitumine, keskkond, aktiivsus ja tervislik seisund võivad teie vett suurendada. Soovitatav päevane vee tarbimine, mis hõlmab joogivett ja jooke, on 9 tassi naistele ja 13 tassi meestele. Meditsiiniinstituut soovitab tegelikult igapäevaselt tarbida 11 tassi naistele ja 16 tassi iga päev meestele, kuid umbes 20 protsenti kogu veest pärineb toidust.

Muutujate hindamine

Kui teil on palavik või olete oksendamise või kõhulahtisusega haige, vajate rohkem vett, et asendada täiendavad vedelikud kadunud. Mis tahes põhjusel liigne higistamine, kas olete väljaspool kuuma päeva või intensiivse harjutuse tõttu, tähendab seda, et peate juua rohkem vedelikke. Sportlaste jaoks on eriti oluline saada piisavalt vett, kuna vee kaotamine mõjutab märkimisväärselt spordijõudude taset. Saate hinnata oma veekaotust higistamisest, kaaludes ennast enne ja pärast treeningut. Iowa Riikliku Ülikooli andmetel on iga kilogrammi kaalu kaotamiseks vaja 2 tassi vett, et asendada higi kaotus.

Dehüdratsioon ja ülehüdraastimine

Jõudlusetunne on dehüdratsiooni varane märk, nii et juua vedelikke niipea, kui areneb janu. Muud varajased dehüdratsiooni tunnused hõlmavad suukuivust ja nahka ning tekitavad vähem higistamist ja uriini kui tavaliselt. Teie aju on väga vastuvõtlik veepuuduse vastu, mistõttu segasus või nõrk tunne on märke, et dehüdratsioon on raske. Kui seda ei ravita, muutub dehüdratsioon haiglasse, mis võib põhjustada šokk, neerude ja maksakahjustus ning kooma. Ülehüdraadimine on tavaliselt põhjustatud neeruhaigustest, mitte liiga suure vee tarbimisest. Keha liiga palju vett põhjustab madala naatriumi, mis võib põhjustada loiduset, lihaste jäsemeid ja krambihooge. Need sümptomid on vastuvõtlikud ka ülemääraseks hüdreeritud sportlased.