Kuidas ravida happe refluksi lastel

Kõigil vanustel lastel on tavaline happe refluks, sest maohappe liikumine tagab söögitoru suu suunas. Kui selline tagasijooks põhjustab probleeme, nagu valu rinnus või ülemiste kõhtude ajal, valu ja põletik ninatis, kurguvalu või ebasobivus, mida nimetatakse larüngiidi, korduva kopsupõletiku või raskesti kontrollitavaks astmaks, nimetatakse seda happe reflukshaiguseks. Happelise reflukshaigusega lapsed võivad vabastada teatud toitude ja jookide vältimise ning tubaka kokkupuute eest. Kui need muutused ei ole piisavad, võib ravi vaja minna raviks ja väga halvimal juhul operatsiooniks.

Toidu tarbimise ja toksiliste ainetega kokkupuute muutmine on esimene etapp happe reflukshaiguse ravimisel lastel. Šokolaad ja vürtsid toidud võivad halvendada refluksi ja nende vältimine võib aidata sümptomeid vähendada. Samuti võib aidata jooke kofeiini või kõrge happe sisaldusega nagu näiteks sooda, apelsinimahl ja villitud külmutatud teed. Hapniku reflukshaigusega rinnapiima põdevad lapsed võivad parandada, kui nende emad piiravad lehmapiima ja mune oma toidust. Paksendaja lisamine beebi valemile ei vähenda maha jänud happe kogust, kuigi see võib hoida suhu jõudmisest. Vältimaks tubaka kokkupuudet nii otseselt suitsetamise kui ka suitsutamise teel, nagu ka alkoholi tarvitamine, ülekaaluliste täiskasvanute puhul, kellel on happe refluks, on ka keskendunud ülekaalulised rasestumisvastased vahendid, kuid see on lastel keerulisem ja seda ei tohiks proovida Ilma eelnevalt oma lapse arstiga nõu pidamata. Väikelastel on ka püstjahku pisut või maos lamades, kuid imiku äkksurma sündroomi oht ületab kõik tagasilöögisageduse probleemid ning lapsed peaksid ärkveloleku ajal ja tähelepanelikult jälgima ainult kõhuga.

Happelise reflukshaigusega lastel, kellel on endiselt sümptomid vaatamata eelnevalt mainitud dieedile ja kokkupuutele, võib maohappe ja selle toimete vähendamiseks kasutada ravimeid. Antatsiide kasutatakse sageli kõrvetiste sümptomite raviks täiskasvanutel, kuid neil ei ole näidatud, et need töötaksid lastel. Lisaks võib pikaajaline kasutamine põhjustada probleeme, mistõttu neid lastele mõeldud ravimeid tuleks lastel kasutada ainult lühiajaliselt. Haigusreflukshaigusega laste ravimiseks kasutatakse ainult kahte suuremat retseptiravimite klassi. Histamiin-2 retseptori antagonistid blokeerivad hapet tootvad seedetrakud. Prootonpumba inhibiitorid blokeerivad mao happe sekretsiooni viimast sammu. Mõlemad võivad olla abiks, kuid võivad põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid. Enne mõne sellise ravimi alustamist tuleb hoolikalt kaaluda teie lapse tervishoiuteenuse osutajaga.

Lastel, kellel esineb happe reflukshaiguse kõige raskemaid sümptomeid, kellel ei ole ühtegi teist ravi olnud efektiivne, võib kaaluda kirurgiat. Kõige tavalisemat protseduuri nimetatakse fundoplicationiks ja see hõlmab mao ülemise osa ümbritsemist söögitoru alumises osas, et proovida hapet takistada söögitoru sattumist tagasi. Selle protseduuriga kaasnevad märkimisväärsed ohud ja enne seda sekkumist kaalutakse lapsi hoolikalt.

Enamikul lastel, kellel esineb happe refluks, ei ole raviks piisavalt sümptomeid. Kuid kui teie lapsel on korduv hapu maitse suus, korduv ülemiste kõhuvalu või valu rinnus, korduv larüngiit või siinusinfektsioonid, raskesti kontrolli all olev astma, raskusi kehakaalu tõus või korduv kopsupõletik, vaadake varsti teie lapse tervishoiuteenuse osutajat Arutage, kas happe reflukshaigus võib olla põhjus. Meditsiiniline nõustaja: Jonathan E. Aviv, MD, FACS

Elustiili muutused

Ravimid

Kirurgia

Hoiatused ja ettevaatusabinõud